Trilobiti dalejsko-třebotovského souvrství (dalej/sv. ems)

Na počátku regionálního stupně daleje (= svrchní ems) dochází k eustatickému zdvihu mořské hladiny, doprovázenému sedimentací dalejsko-třebotovského souvrství. Projevuje se nástupem facie zelenošedých vápnitých dalejských břidlic, dosahujících největších mocností v jv. křídle pánve. Fauna obsahuje v hojné míře jak bentózní, tak i nektonní a planktonní formy. Vrcholu rozvoje dosahují tentakuliti, podle nichž bývají dalejské břidlice často označovány jako tentakulitové. Směrem do nadloží přecházejí tyto břidlice do červenavých až světle šedých, velmi jemnozrnných a hlíznatých vápenců třebotovských. Z třebotovských vápenců pocházejí nálezy četných zkamenělin, zejména velkých goniatitů, nautiloidních hlavonožců a tenkostěnných mlžů. Významný je zejména společný výskyt konodontů, tentakulitů a goniatitů, popsaný ze svrchních poloh třebotovských vápenců od Hlubočep.
Do vyšší části dalejsko-třebotovského souvrství spadá nejmladší projev podmořské vulkanické činnosti v Barrandienu představovaný výlevy alkalických bazaltů až pikrobazaltů u Chýžice a Chotče jz. od Prahy, doprovázený polohami hyaloklastitů, tufů a tufitů a ojedinělými žilnými tělesy.
Mělkovodním ekvivalentem nejvyšší části zlíchovského a celého dalejsko-třebotovského souvrství jsou suchomastské vápence. Obsahují hojné trilobity a zbytky další fauny nahromaděné ve výplni rozsedlin (neptunických žil), prostupujících starší útesovou elevaci koněpruských vápenců, na jejíž erodovaný povrch transgredovaly po vzestupu mořské hladiny.

zdroje:
Ivo Chlupáč. The phacopid trilobites of the Silurian and Devonian of Czechoslovakia, ÚÚG, Praha, v Academii, nakladatelství Československé akademie věd • Praha 1977
Joachim Barrande.Système silurien du centre de la Bohême, Trilobites (1852)
https://www.biolib.cz/
- taxonomie 


• řád Phacopida Salter, 1864

• Phacops (Pedinopariops) major Barrande, 1852 - Koněprusy, neptunická žíla, dalejsko-třebotovské souvrství (suchomastské vápence), svrchní ems

Řád: Phacopida Salter, 1864 †, podřád: Phacopina Struve, 1959 †, nadčeleď: Phacopoidea , čeleď: Phacopidae Hawle & Corda, 1847 †, rod: Phacops Emmrich, 1839 †, podrod: Pedinopariops Struve, 1972 †, druh: Phacops (Pedinopariops) major Barrande, 1852 †.

Jedná se vskutku o velkého fakopse, konec konců druhové přízvisko major v překladu znamená velký. Ačkoli jedinci chybí cephalon (hlava), a fosilie je slepovaná, protože se nedala dostat z kamene v celku, tak měří krásných 9 cm. Pokud by tento jedinec měl hlavu, měřil by cca. 13 cm, což jej činí skutečně obrem, jež je důstojným protivníkem, co do velikosti, jinému fakopidnímu trilobitu Drotops armatus Struve, 1990. O jeho mohutnosti vypovídají i samotné masívní pleury. Na Zlatém koni (Zlatý kůň je název jednoho z mnoha dalších lomů) v Koněprusích lze na několika místech pozorovat, jak mladší vápence vyplňují pukliny a rozsedliny ve starších vápencích vzniklé tektonickým porušením během usazování těchto hornin. Takovéto jevy se odborně označují neptunické žíly - mladší usazený materiál se v puklinách dostává mezi starší. Jednu z takovýchto žil je možné vidět přímo ve skále na vstupní části do Koněpruských jeskyní. Zlatý kůň je z největší části tvořen čistými bílými vápenci koněpruskými. Jedná se vlastně o zkamenělý korálový útes. Jádro tohoto útesu je odkryto přímo ve stěně Císařského lomu, který se nachází na západní straně návrší a dnes je součástí velkolomu Čertovy schody západ. V nadloží vápenců koněpruských najdeme další dva mladší druhy vápenců, které tvoří nejvyšší část návrší. Jedná se narůžovělé deskovité vápence suchomastské a samotný vrchol je tvořen vápenci acanthopygovými. Na severním svahu Zlatého koně jsou vápence ukončeny tektonickou poruchou - tzv. očkovským přesmykem. Severně od očkovského přesmyku najdeme méně odolné starší silurské horniny, které je možné sledovat až k Berounu. Na samotném vrchu Zlatého koně je patrné zkrasovění devonských vápenců a to zejména mísovitými závrty. Fosilie trilobita Phacops major má krásný namodralý odstín.

Vědecká synonyma
Phacops fecundus major Barrande, 1852
Phacops fecundus var. major Barrande, 1852


• Phacops superstes superior Chlupáč, 1977 - Praha - Hlubočepy, Dalejsko-třebotovské souvrství (nejvyšší zlíchov - ems, dalej - ems a báze eifelu), třebotovské vápence

Řád: Phacopida Salter, 1864 †, podřád: Phacopina Struve, 1959 †, nadčeleď: Phacopoidea , čeleď: Phacopidae Hawle & Corda, 1847 †, rod: Phacops Emmrich, 1839 †, podrod: Pedinopariops Struve, 1972 †, druh: Phacops superstes Barrande, 1852 †, poddruh: Phacops superstes superior Chlupáč, 1977 †.

Rozdíly od poddruhu Phacops superstes superstes (zejména co se týče konfigurace očí a tvaru pygidia) jsou tak výrazné, že rozdíly lze považovat za subspecifické. Hlavní rozdíl od nominátního poddruhu spočívá v nápadně výraznějších a hustěji uspořádaných granulích. na glabelách. K méně významným diferenciačním znakům patří např.: ostřejší palpebrální brázda, hustší a výraznější granulace palp. plochy a ještě kratší a mělčí palpebrální brázda aj. Ze stratigrafického výskytu vyplývá, že Ph. (P.) superstes superior by mohl být potomkem nominátního poddruhu, nelze však vyloučit, že jde o poddruh žijící v jiném prostředí.
Od stratigraficky mladšího druhu Ph. (P.) insequens se liší zejména většíma očima s větším počtem dorzoventrálních řad i čoček v jedné řadě, hustší tuberkulací glabely a velmi široce rozprostřených zrnek na pygidiálních lalocích. Ve vztahu k cizím druhům je analogický s Ph. (P.) turco praecedens HAAS, který se liší především v parametrech očí (menší počet řad a čoček).

Hojný výskyt ve spodních vrstvách třebotovských vápenců. Lokality: Praha - Hlubočepy, Holyně, Hostim, Chýnice, Císařská rokle, rokle u Srbska.

Vědecká synonyma
Pedinopariops superstes superior (Chlupáč, 1977)


• Phacops superstes superstes Barrande, 1852 - Praha - Hlubočepy, dalejsko-třebotovské souvrství (dalejské břidlice), st. ems

Řád: Phacopida Salter, 1864 †, podřád: Phacopina Struve, 1959 †, nadčeleď: Phacopoidea , čeleď: Phacopidae Hawle & Corda, 1847 †, rod: Phacops Emmrich, 1839 †, podrod: Pedinopariops Struve, 1972 †, druh: Phacops superstes Barrande, 1852 †, poddruh: Phacops superstes superstes Barrande, 1852 †.

Řád: Phacopida Salter, 1864 †, podřád: Phacopina Struve, 1959 †, nadčeleď: Phacopoidea , čeleď: Phacopidae Hawle & Corda, 1847 †, rod: Phacops Emmrich, 1839 †, podrod: Pedinopariops Struve, 1972 †, druh: Phacops superstes Barrande, 1852 †, poddruh: Phacops superstes superstes Barrande, 1852 †.

Phacops (P.) superstes superstes je velmi hojným druhem v dalejských břidlicích Barrandienu. Běžně se vyskytuje téměř ve všech odkryvech těchto vrstev. Nejstarší zástupci tohoto druhu byly nalezeni již v přechodných vrstvách mezi zlíchovskými vápenci a dalejskými břidlicemi nebo také ve vápencích chýnických. Lokality; Praha - Hlubočepy, okolí Holyně a východní okolí Řeporyjí (Zabitá rokle), Chýnice, východní okolí Chotče, Pekárkův mlýn u Solopysk, Karlštejn (Hluboké údolí), Císařská rokle u Srbska, Srbsko aj.

5 mm (sag), Praha - Hlubočepy, vpravo od pygidia je drobný brachiopod Dalejodiscus sp.

Poddruh Phacops superstes superstes Barrande, 1852 †, jako Phacops fecundus var. superstes z Barrandova silurského systému, 1852.

Vědecká synonyma
Pedinopariops superstes superstes (Barrande, 1852)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky